لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 8:30 صبح تا 1 ظهر- 2 تا 5:30 عصر

چای یک نوشیدنی طبیعی و سالم

چای یک نوشیدنی طبیعی و سالم

چای یک نوشیدنی طبیعی و سالم

یک چای ناسالم

در این نوشتار ، به یک بررسی کوتاه درباره چای ناسالم می­پردازیم. از نشانه­ های یک چای ناسالم تا برخی از فرآیندهایی که یک چای را ناسالم و غیرطبیعی می­کند صحبت خواهیم کرد.

نشانه­ های اولیه یک چای ناسالم چیست؟

یکی از راه­کارهای تشخیص سالم بودن یک چای ، دقت به رنگ چای پس از دم کشیدن است. یک چای نامرغوب و غیر طبیعی که دارای رنگ­های افزودنی است ، پس از دم کشیدن به لحاظ رنگ ، متفاوت از چای سالم است. اگر چای دارای رنگ مصنوعی باشد پس از مدتی در لیوان کدر شده و رنگ خود را بر بدنه لیوان یا فنجان برجای می­گذارد. حتی اثر رنگ مصنوعی چای بر دندان­ها نیز دیده خواهد شد. یک چای ناسالم با افزودن رنگ و اسانس ، کاملا طعم یک چای اصیل را داشته و غیر از عطر چای ، اسانس دیگری از خود ندارد. به عنوان مثال برخی از چای­ ها برای جذب و پسند مشتری حاوی اسانس و رنگ­ های گاه غیرمجاز و شیمیایی هستند. رنگ طبیعی چای ، آلبالویی مایل به قهوه ای می باشد. البته بهتر است که بگوییم در چای­ های ناسالم نیز ممکن است رنگ چای را به صورت چای سالم شبیه ­سازی کنند. بنابراین صرف پرداختن به رنگ چای ، بدون در نظر داشتن عطر آن ، نمی­تواند روش درستی برای تشخیص سالم بودن چای باشد.

چگونه یک چای می­تواند به نوشیدنی مضر و ناسالم تبدیل گردد؟ ( رنگ­ها و اسانس­ها)

چای یک نوشیدنی طبیعی و سالم است، اما محصولات تجاری که به عنوان چای به بازار عرضه می شوند می توانند حاوی طیف وسیعی از افزودنی های مختلف باشند. چای علاوه بر افزودنی های عمدی، می تواند آلاینده هایی نیز داشته باشد، موادی که ناخواسته آن را به محصول نهایی تبدیل می کند. چای های طعم دار معمولاً حاوی تعدادی از افزودنی های مختلف هستند.

طعم دهنده های طبیعی شامل اسانس ها یا عرقیات و همچنین سایر مواد استخراجی است که برای استخراج به آنزیم یا هیدرولیز نیاز دارند. طعم دهنده های طبیعی یک عنصر رایج در چای های طعم دار هستند. برای بیشتر افراد، طعم‌های طبیعی هیچ خطری برای سلامتی ندارند، اما در چند مورد نادر، طعم‌های خاصی می‌توانند حاوی مواد حساسیت‌زا باشند.

برخی از شرکت‌ها از مدل تجاری خرید یک چای پایه با کیفیت پایین و ترکیب آن با طعم‌دهنده‌های طبیعی ارزان قیمت استفاده می‌کنند، شاید مقدار کمی از مواد کامل را برای نمایش در آن ریخته، به طوری که این ترکیب از نظر بصری متمایز از یک چای خالص به نظر برسد، و به طوری که ترکیب های مختلف شرکت ها با یکدیگر متفاوت به نظر می رسند.

طعم دهنده های مصنوعی شامل طعم دهنده هایی است که از منابع غذایی استخراج نشده اند. به عنوان مثال، تقطیر جزئی مواد غیر خوراکی مانند روغن خام یا قطران زغال سنگ، برای استخراج مواد طعم‌دهنده استفاده می‌شود که از نظر شیمیایی با مواد شیمیایی استخراج‌شده از غذاها و در طعم‌دهنده‌های طبیعی استفاده می‌شود.

طعم دهنده های مصنوعی ذاتا “بهتر” یا “بدتر” از طعم دهنده های طبیعی نیستند. از آنجایی که طعم دهنده های مصنوعی از منابع غیرخوراکی و غیرغذایی می آیند، معمولا استانداردهای سخت گیرانه تری برای تصفیه دارند.

اسید سیتریک یک اسید طبیعی است که به دلیل شیوع آن در مرکباتی مانند لیمو و پرتقال نامگذاری شده است. این اسید مسئول طعم ترش این میوه ها است. ایمنی اسید سیتریک به غلظت آن بستگی دارد: در مقادیر کم بی ضرر است، اما در غلظت های کافی می تواند مینای دندان را فرسایش دهد و همچنین باعث تحریک دهان و گلو شود.

هنگامی که به چای اضافه می شود، اسید سیتریک باعث ترشی آن می شود و بسته به مقدار اضافه شده، می تواند اسیدیته چای را افزایش دهد (کاهش PH) بسیار فراتر از محدوده طبیعی آن. اسیدیته چای به قدرت دم کردن بستگی دارد، اما یک فنجان چای معمولی حدود 4.9 است. اسید سیتریک اغلب به ترکیبات گیاهی، به خصوص انواع میوه ای اضافه می شود و به ندرت به چای های واقعی اضافه می شود. اگر نگران تأثیر منفی اسید سیتریک هستید، به ترش بودن ترکیبات چای گیاهی توجه کنید و از مخلوط هایی با طعم بسیار ترش خودداری کنید.

اگر به خاطر اسید سیتریک اضافه شده، طعم کیسه‌های چای دارید، می‌توانید  زمان کوتاهی چای کیسه‌ای را زیر آب سرد قرار دهید و سپس با خیساندن چای کیسه‌ای به طور معمول اسیدسیتریک را حذف کنید. اسید سیتریک بسیار محلول در آب است و اغلب سریعتر از عطر و طعم آن حل می شود.

چای از نظر قانونی می تواند حاوی رنگ باشد، اما در عمل به ندرت حاوی رنگ های مصنوعی است که آشکارا به این عنوان تبلیغ می شود. با این حال، در جنوب هند، مشکلی دائمی با افرادی وجود دارد که رنگ‌های گزارش نشده را به چای اضافه می‌کنند. این رنگ‌ها می‌توانند شامل مواد ناایمن باشند.

 فنجان­ های پر از رنگ و طعم سلامتی با چای مرزوق

در نتیجه اینکه ، یک چای سالم فاقد افزودنی ­های ناسالم است و تولید کننده چای باید سلامت مصرف­ کنندگان را نیز در نظر داشته باشد. شرکت مرزوق مفتخر است با تولید چای سالم و عرضه آن به بازارهای بین­ المللی ، یک چای طبیعی و سالم را برای علاقمندان به نوشیدن چای را فراهم کند.

Ratetea.com, 2017 .  Additives in Tea . Additives in Tea | RateTea

برای مشاهده چای مرزوق کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
    دسته بندی ها
    برچسب ها