لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 8:30 صبح تا 1 ظهر- 2 تا 5:30 عصر

چگونه عسل طبیعی را از عسل غیر طبیعی تشخیص دهیم؟

چگونه عسل طبیعی را از عسل غیر طبیعی تشخیص دهیم؟

چگونه عسل طبیعی را از عسل غیر طبیعی تشخیص دهیم؟

عسل طبیعی چیست و چگونه تولید می­شود؟

در این نوشتار بررسی می­شود که عسل طبیعی چیست؟  آیا شکرک زدن عسل معیار مناسبی برای تشخیص سلامت عسل است؟ چگونه راه ­هایی برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارند؟  آیا راه­های ارائه شده توسط برخی از تحلیل­ها و سایتها ، واقعیت و سندیت لازم را دارد؟ آیا می­توان از روش­های خانگی برای تشخیص عسل طبیعی و مصنوعی بهره گرفت؟ این نوشتار به آن پاسخ می­دهد.

عسل طبیعی چیست؟

عسل طبیعی ، عسلی است که با  شهد گل مکیده شده توسط زنبور عسل و در کندو ساخته می­شود. بنابراین یک معیار بسیار مهم برای طبیعی بودن عسل ، نوع تغذیه زنبور است. اگر زنبور عسل به جای شهدگل ، از شکر ، قند و حتی آب­میوه استفاده کند عسل تولید شده توسط زنبور عسل ، یک عسل طبیعی نیست. ممکن است زنبور دار برای تغذیه زنبور عسل از شیرین ­کننده ­های مصنوعی همچون ساخارین نیز استفاده کند. یک دلیل و توجیه این کار برای زنبوردار این است که زنبور عسل با تغذیه مصنوعی عسل بیشتری تولید کرده و صرفه اقتصادی برای تولید کننده عسل خواهد داشت. دلیل دیگری که برای تغدیه مصنوعی زنبور عسل وجود دارد ، عامل فصل است. در فصل سرما و نبود شهدگل ، زنبوردار برای تولید عسل و استفاده مجدد از زنبورهای کندو ، از روش تغذیه مصنوعی برای تولید عسل بهره می­گیرد.

آیا عسل طبیعی شکرک و یا رس می­زند؟

پاسخ مثبت است! اگر عسل خریداری شده توسط شما، شکرک زد، به این معنا نیست که شما یک عسل مصنوعی خریده باشید.

شکرک زدن یا به اصطلاح علمی آن ، کریستالیزه شدن ، موضوع بسیار مهم و البته مورد اختلاف در عرضه کنندگان عسل است. عسل طبیعی سرشاز از آنریم­هایی است که زنبور به آن اضافه نموده است. عسل در خارج از فضای کندو ، دارای شراط ناپایداری است و در صورت محقق شدن شرایط حتما می­تواند شکرک بزند. بنابراین ، شکرک زدن عسل به صورت کلی اصلا معیار مناسبی برای تشخیص سلامت عسل نیست.

بسیاری از فروشندگان عسل ، با فروختن عسل مصنوعی و شفاف ، به مصرف کنندگان این را یادآور می­شوند که عسل طبیعی هرگز شکرک نمی­زند. باید در این نوشتار بگوییم که این یک باور بسیار غلط و تبلیغاتی است. عسل به دلیل داشتن دیاستاز ، می­تواند با جذب مواد قندی خود ، هسته ­های تبلور را در بافت خود ایجاد کند. در چنین وضعیتی عسل طبیعی هم می­تواند شکرک بزند. البته روش­هایی برای شکرک نزدن عسل توسط زنبوردار از جمله حرارت دادن عسل وجود دارد. اما ذرک این نکته ضرورت دارد که حرارت دادن عسل ، به منظور جلوگیری از شکرک زدن ، کیفیت عسل را کاهش می­دهد.

روش­های شناخت عسل طبیعی در خانه

یک عسل طبیعی دارای میزان چسبندگی بالای است و در صورتی که درون یک شیشه عسل ، مقداری آب بریزیم ، آب به سرعت در عسل رسوخ نمی­کند. قطره های آب در عسل طبیعی به صورت تدریجی در عسل طبیعی حل می­­شوند. در صورتی که اگر آزمایش ریختن آب بر عسل را برای یک عسل نامرغوب وصنعتی به کار ببندیم ، نتیجه آزمایش متفاوت خواهد بود ؛ در این صورت آب به سرعت در بافت عسل مصنوعی نفوذ کرده و به دلیل عدم چسبندگی عسل مصنوعی ، ذرات آب در ظرف عسل ته­ نشین می­شوند.

یک عسل طبیعی با بافت منحصر به فرد خود ، این خاصیت را دارد که اجازه عبور نور را از خود ندهد. بنابراین اگر به عسل نور تاباندید نور از آن طرف شیشه عبور کرد، حتما یک عسل مصنوعی در دستان شماست!  گلوکز­­های تجاری موجود در عسل ­های مصنوعی، بافت عسل را به گونه­ ای شکل می­دهند که نور از بافت عسل عبور کند. در یک نتیجه کلی ؛ نور از عسل طبیعی عبور نمی­کند.

البته روش­ هایی شایع است که هیچکدام نمی­تواند معیار مناسبی برای آزمایش عسل در خانه باشد. از جمله آتش زدن عسل، ریختن عسل جلوی مورچه، استفاده از نوک کبریت، حرارت دادن عسل و یا ….!!!

بهترین نوع آزمایش عسل، چه مدل آزمایشی است؟

بهترین پاسخ برای این سوال شیوه آزمایش عسل در آزمایشگاه است. تنها ، از طریق آزمایش عسل در آزمایشگاه ، می­توان سلامت و طبیعی­بودن عسل را تضمین نمود.

نتیجه اینکه ؛ عسل طبیعی ، عسلی است که از تغذیه طبیعی زنبور عسل ( تغذیه زنبور از شهد گل و نه مواد قندی مصنوعی) در کندو ساخته می­شود. عسل طبیعی دچار شکرک و رس زدن هم می­شود ؛ بنابراین شکرک زدن عسل اصلا معیار مناسبی برای سنجش کیفیت عسل نیست. همچنین برای پاسخ به پرسش بهترین راه تشخیص عسل طبیعی ، روش آزمایشگاهی بهترین و دقیق­ترین پاسخ است.

شرکت مرزوق این افتخار را دارد تا عسل طبیعی و سالم را برای مصرف­ کنندگان گرامی ، تولید و عرضه نماید. با روش تغدیه ­ای سالم و نظارت بر کندوهای خریداری شده توسط شرکت مرزوق، بهترین و باکیفیت­ ترین عسل برای مصرف کنندگان تولید و وارد بازارهای تجاری و صادراتی می­شود.

 برای مشاهده عسل های طبیعی مرزوق کلیک کنید

 

Simply honey . 2021. What is raw honey?. What is Raw Honey and What is Fake Honey, How to Tell the Difference (simplyhoney.com.au)

Becket, Emma 2018. What is fake honey and why didn’t the official tests pick it up? . What is fake honey and why didn’t the official tests pick it up? (theconversation.com)

٪ پاسخ