لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 9 صبح تا 1 ظهر- 3 تا 7 عصر

نقش سرب در سوداگری چای

نقش سرب در سوداگری چای

نقش سرب در سوداگری چای

نقش سرب در سوداگری چای
( مطالعه موردی کوتاه از چای­ های چین، هند و سریلانکا)

سرب یک آلاینده شیمیایی طبیعی است که در نتیجه فعالیت های انسانی در گذشته تا به امروز در خاک، آب و جو وجود دارد،. سرب به دلیل وجود آن در محیط، احتمالاً در مقادیر کم در طیف وسیعی از غذاها از جمله چای وجود دارد. گیاهانی از جمله گیاهان چای می توانند سرب را از طریق ریشه و با رسوب روی شاخ و برگ جذب کنند. این خطر جدیدی نیست و افراد در رژیم غذایی خود از طریق منابع زیادی در معرض سرب قرار دارند. اجتناب از قرار گرفتن در معرض سرب مواد غذایی امکان پذیر نیست ؛ اما می­توان با انتخاب مواد غذایی سالم­تر و با کیفیت­تر میزان آن را در رژیم­غذایی روزمره کاهش داد.  در این نوشتار قصد داریم به صورت کوتاه به بررسی میزان آلودگی چای­های تولید شده در هند و چین بپردازیم . چین و هند از بزرگترین تولیدکنندگان و صادر کنندگان چای در جهان هستند که مزارع و باغات چای­شان در معرض آلودگی­های شدید محیطی از جمله سرب قرار دارد.

چای تولید شده در چین و هند چه میزان آلوده به سرب هستند؟

چین حدود نیمی از زغال سنگ جهان را می سوزاند و فلزات سنگینی مانند جیوه و سرب را به جو پرتاب می کند که بر رشد کودکان کشورهای همسایه ( از جمله هند و سریلانکا که در همسایگی چین قرار دارد)  تأثیر می گذارد. اگر در چین زندگی نمی کنید یا چیزی که در آنجا تولید می شود نخورید چه؟ اگر ماهی و سایر غذاهای دریایی بخورید، ممکن است همچنان در معرض جیوه ای باشید که در اقیانوس ها ته نشین می شود. اگر از چین چیزی بنوشید چطور؟ چای!
بهترین چای های کشت شده مستقیم از خود کارخانه را از ما تهیه کنید!!!
چین یکی از بزرگترین صادرکنندگان چای در جهان است، اما صنعتی شدن سریع آن نگرانی‌هایی را در مورد آلودگی به سرب ایجاد کرده است، سمی که می‌تواند تقریباً همه اعضای بدن را تحت تأثیر قرار دهد. هر چه سرب در خاک بیشتر باشد، سرب بیشتری به برگ های چای ختم می شود. و هر چه چای به بزرگراه نزدیکتر باشد، سطح سرب بالاتر می رود. این نشان می دهد که گاز سرب که تا سال 2000 در چین ممنوع نشده بود، ممکن است در آلودگی چای کشت شده در آنجا نقش داشته باشد.

درست مانند ماهی‌های بزرگ‌تر و با عمر طولانی‌تر، که جیوه بیشتری جمع‌آوری می‌کنند، برگ‌های چای با عمرطولانی‌تر نیز سرب بیشتری انباشته می‌کنند. به نظر می‌رسد برگ‌های چای جوان دو تا شش برابر کمتر از برگ‌های بالغ سرب دارند، بنابراین برگ‌های جوانی که برای تهیه چای سبز و سفید استفاده می‌شوند، به‌طور قابل‌توجهی سرب کمتری نسبت به برگ‌های مسن‌تر برای تهیه چای سیاه و اولانگ دارند. همچنین، به نظر می رسد که سرب موجود در چای سیاه و اولانگ در زمان دم کردن، بسیار راحت تر در آب چای آزاد می شود.

در هند نیز مقالات و بررسی ­های علمی نشان می­دهد که مناطق بسیاری که در آن چای تولید می­شود، آلوده به سرب هستند. کیفیت آب آشامیدنی با توجه به سرب، آهن، فلوراید و آرسنیک در داخل و اطراف باغ‌های چای منطقه Darrang در آسام، هند انجام شده است. این ناحیه بین 26 درجه و 25(‘) و 26 درجه و 55(‘) عرض شمالی و 91 درجه و 45(‘) و 91 درجه و 20(‘) طول شرقی واقع شده است و مساحت 3465.30 کیلومتر (2) را پوشش می دهد. بیست و پنج ایستگاه نمونه گیری مختلف برای مطالعه انتخاب شدند. آهن، سرب و آرسنیک با استفاده از طیف‌سنج جذب اتمی Perkin Elmer AA 200، در حالی که فلوراید با روش SPADNS با استفاده از طیف‌سنج UV-VIS مدل Shimadzu 1240 اندازه‌گیری شد، مطالعه گردید. این مطالعه نشان داد که منابع آبی در این منطقه به شدت آلوده به سرب هستند. تجزیه و تحلیل آماری داده ها برای تعیین الگوی توزیع، محلی سازی داده ها و سایر اطلاعات مرتبط ارائه شده است.

فلزات سنگین توسط گیاهان چای جذب می شوند و خاک چای آلوده در نهایت می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان  داشته باشد. به عنوان مثال، آلومینیوم (Al)  مرتبط با بیماری آلزایمر، آرسنیک (As)، سرب (Pb) و کادمیوم (Cd) عناصر جهش زا و سرطان زا هستند  بنابراین، کیفیت محصولات چای باید به منظور اطمینان از ایمنی مواد غذایی  از لحاظ آلودگی فلزات سنگین (به دلیل استفاده مکرر از علف کش ها)، به درستی نظارت شود. تجمع بیش از حد فلزات سنگین در مزارع چای نه تنها منجر به آلودگی محیط زیست می شود بلکه بر کیفیت و ایمنی تولید چای در سریلانکا تأثیر می گذارد.

در نتیجه این نوشتار باید بگوییم، منابع و اطلاعات متعددی وجود دارد که صحت این اطلاعات را تایید کند. وجود سرب بالا در چای ­های باغات چین و هند نگرانی بزرگی برای سلامت جهانی است. چای ایرانی، در باغاتی تولید می­ شود که در معرض آلودگی­ های بسیار کمتری قرار دارد و مناطق تولید چای در ایران از لحاظ صنعتی فعالیت کمتری به نسبت چین و هند دارند. بنابراین میزان سرب وارد شده به برگ چای در چای ایرانی، بسیار کمتر از نمونه مشابه چینی و هندی است.

شرکت  مرزوق، با تولید و ارائه چای ایرانی در کشورهای منطقه، مفتخر است که، چای طبیعی و سالم را برای دوست­داران این نوشیدنی فراهم کند. چای منطقه شمال ایران در استان گیلان، یک چای سالم و طبیعی ایرانی است که در در بازارهای جهانی نیز به فروش می­رسد و طرفداران خود را دارد. مرزوق با داشتن باغات چای، سهمی از تجارت پر رونق و رو به رشد دارد. سلامتی مصرف ­کنندگان نکته کلیدی برای مرزوق، جهت حضور در تولیدات و صادرات است.

 جهت مشاهده چای مرزوق کلیک کنید

منابع:

Michael, Greger, 2018. Where to Buy Tea Low in Lead.  NutritionFacts.org   .https://nutritionfacts.org/2018/06/05/where-to-buy-tea-low-in-lead/

Food.Gov.uk, 2015. Analyses of Lead Levels in Tea . y Food and Environment Research Agency. https://www.food.gov.uk/print/pdf/node/1238

Borah and other’s , 2010 . Lead, arsenic, fluoride, and iron contamination of drinking water in the tea garden belt of Darrang district, Assam, India. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19809882/

Piyathilake, Udara. 2020. Assessing Heavy Metal Contamination in Tea and Topsoil due to Application of Herbicides: Dambetenna Tea Estates, Sri Lanka

 .https://www.researchgate.net/profile/Udara-Piyathilake?enrichId=rgreq-613a2662d5560b130df2fba63a05cf00-XXX&enrichSource=Y292ZXJQYWdlOzM0NjQ0MjUzMDtBUzo5NjI3ODcyNDk1MTY1NDRAMTYwNjU1Nzc3NjIwNA%3D%3D&el=1_x_5&_esc=publicationCoverPdf

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
    دسته بندی ها
    برچسب ها