لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 8:30 صبح تا 1 ظهر- 2 تا 5:30 عصر

رنگ های مصنوعی چای

رنگ های مصنوعی چای

رنگ های مصنوعی چای

اضافه کردن رنگ به چای ، مضرات برای سلامتی بدن انسان

قرن­ هاست که مردم به غذاها رنگ اضافه می کنند، اما اولین رنگ های مصنوعی خوراکی در سال 1856 از قطران زغال سنگ ساخته شد. امروزه رنگ های غذایی از نفت ساخته می شود. در طول سال ها، صدها رنگ خوراکی مصنوعی ساخته شده است، اما اکثریت آنها سمی هستند. تنها تعداد انگشت شماری رنگ مصنوعی وجود دارد که هنوز در مواد غذایی استفاده می شود. تولید کنندگان مواد غذایی اغلب رنگ های خوراکی مصنوعی را به رنگ های خوراکی طبیعی مانند بتاکاروتن و عصاره چغندر ترجیح می دهند، زیرا رنگ های زنده تری تولید می کنند.
فروش انواع مواد غذایی در سایت فروشگاهی شرکت مرزوق
 

اضافه کردن رنگ به چای ( و یا تقلب رنگ adulteration)،  از نظر سلامت مصرف­ کننده اکیدا ممنوع است!

رنگ ­آمیزی چای، این روزها به تدریچ به موضوعی جدی تبدیل شده است. برای بهبود رنگ چای و حتی دمنوش ­ها، رنگ­های مصنوعی را به چای­ اضافه می­کنند. برای جذب مشتری در بازار مصرف و سود بیشتر و بدون در نظر گرفتن سلامت مصرف ­کنندگان!

در چنین وضعیتی، چای، یک چای کاذب است. گزارش ­ها، از چای ­های ناسالم و غیر طبیعی نشان می­دهد که برای رنگ و لعاب دادن به چای، ممکن است برخی از تولیدکنندگان از رنگ هایی همچون بیسمارک قهوه ­ای، آبی پتاسیم، زردچوبه، نیل، پلمباگو و… استفاده کنند. برخی از  برگ ­های چای که در طول تولید به چای سیاه آسیب می­بینند از نظر کیفیت پایین هستند و برای بهبود رنگ آن­ها و استفاده حداکثری از تمامی برگ­های چای به آن رنگ­های مصنوعی اضافه می­شود که مجاز نیست. چای سیاه معمولا با پلمباگو (سرب سیاه) درمان می شود. پلمباگو در مدادهای سربی نیز استفاده می شود و کاملا عنصری غیر طبیعی است. اگر چای سیاهی که از آن می­نوشید حاوی رنگ باشد و سریعا رنگ پس دهد، باید به سلامت آن شک کرد!

تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن رنگ چای

تشخیص مصنوعی بودن رنگ و تقلب آن در چای بسیار دشوار است. اما راه­ هایی برای تشخیص آن وجود دارد. روش­ های آزمایشگاهی و حتی خانگی!

روش شماره یک: یک تست غربالگری ساده می تواند به ما در تشخیص رنگ در چای کمک کند. یک میکروسکوپ نیاز است و باید برگ­ به صورت ثابت در محل قرار بگیرد. در این آزمایش به راحتی ، نقاط رنگی غیر مجاز اضافه شده به چای ، در لنز میکروسکوپ مشخص می­شود.

 روش شماره دو: در روش دیگر برای تشخیص رنگ­دار بودن چای ، میتوان مقداری از چای خریداری شده را در بین انگشتان شصت و اشاره مالش داد ؛ اگر به چای رنگ اضاقه شده باشد ، قطعا لکه روشنی از خود بر روی انگشت برجای می­گذارد.

روش شماره سه:  یک لیوان شفاف را آماده کنید. در آن آب سرد بریزید و مقداری از چای خریداری شده را به آن اضافه کنید. اگر رنگ آب بلافاصله عوض شد ؛ مطمئن باشید که به چای شما ترکیبات غیرمجاز اضافه شده است.
بهترین چای های کشت شده مستقیم از خود کارخانه را از ما تهیه کنید!!!
 

اضافه کردن رنگ به چای و آسیب ­ها برای بدن

در طول 100 سال گذشته، مشخص شده است که رنگ های غذایی بیش از هر دسته دیگر از افزودنی های غذایی برای سلامتی ما خطرناک است. علیرغم اینکه معمولاً در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود، اکثر رنگ های خوراکی مصنوعی نگرانی های بهداشتی قابل توجهی را ایجاد می کنند:

 1. باعث افزایش التهاب و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

مصرف مواد غذایی حاوی رنگ های مصنوعی می تواند باعث واکنش التهابی در بدن شود که منجر به فعال شدن سیستم ایمنی (افزایش میزان ورود گلبول های سفید به جریان خون) می شود. افزایش بیش از اندازه گلبول­های سفید ، منجر به اختلال سیستم ایمنی بدن می­شود.

رنگ های مصنوعی حاوی مولکول های کوچکی هستند که می توانند به پروتئین های بدن ما بچسبند. این می تواند باعث اختلال در سیستم ایمنی شود ؛  زیرا سیستم ایمنی ، دفاع از بدن در برابر آنها را دشوار می بیند.

 1. حاوی آلاینده های سمی و سرطان زا هستند.

برخی از متداول‌ترین رنگ‌های غذایی (قرمز 40، زرد 5 و زرد 6) به مواد سرطان‌زا یا سرطان‌زای شناخته شده مانند 4-آمینوبی فنیل، 4-آمینوآزوبنزن و بنزیدین آلوده هستند. طبق گفته FDA، این آلاینده ها در رنگ های غذایی در سطوح “ایمن” وجود دارند. در سال 1990 مشخص شد که قرمز 3 یک سرطان‌زای حیوانی است، اما به دلایلی هنوز در غذای ما مجاز است.

 1. ممکن است باعث ایجاد تومور سرطانی شود. برخی از متداول‌ترین رنگ‌های خوراکی مورد استفاده با بسیاری از اشکال مختلف سرطان مرتبط هستند.
 2. باعث ایجاد حساسیت و آلرژی ، به خصوص در کودکان می شود.

 

اثرات مخرب رنگهای خوراکی مصنوعی همچنین در موارد زیر نشان داده شده است:

بر عملکرد کبد و سایر اندام های حیاتی تأثیر منفی می گذارد. این رنگ ­­ها با آنزیم های گوارشی که بدن ما تولید می کند تداخل ایجاد می کند. همان آنزیم هایی که باعث می­شوند ، مواد خوراکی تجزیه و هضم شوند. این رنگ­ های مصنوعی و غیرمجاز باعث افزایش نفوذپذیری روده به نام «نشت روده» می­شود.

رنگ ­های خوراکی مصنوعی  با اختلالات تنفسی، مانند آسم و برونشیت مرتبط هستند.

این رنگ­ ها همچنین بر رشد سلول های عصبی تأثیر منفی می گذارد.

اثرات مخرب اضافه کردن رنگ به نوشیدنی­ها و خوراکی­ ­ها برای کودکان

در واقع مصرف رنگ خوراکی مصنوعی در 50 سال گذشته 500 درصد افزایش یافته است و کودکان بزرگترین مصرف کنندگان هستند. ادعاهایی مطرح شده است که رنگ های مصنوعی باعث عوارض جانبی جدی مانند بیش فعالی در کودکان و همچنین سرطان و آلرژی می شود.  مطالعات نشان می­دهد که اضافه کردن رنگ به غذاها به صورت کلی ، در پیش­فعالی کودکان موثر است. رنگ های غذایی را در رژیم غذایی کودکان خود به حداقل برسانید. و اگر خطر ابتلا به سرطان در خانواده شما وجود دارد، در اجتناب از رنگ های مصنوعی بیشتر مراقب باشید. شما می توانید عدم تحمل رنگ غذایی را در خانه غربالگری کنید. سعی کنید برای یک یا دو هفته تمام غذاها را با رنگ های غذایی حذف کنید. امیدواریم که متوجه بهبود رفتار شوید. اما تا زمانی که شروع به معرفی مجدد غذاها و مشاهده واکنش آنها نکنید، ممکن است متوجه نشوید که چگونه رنگ‌ها بر فرزندانتان تأثیر می‌گذارند.

 

رنگ‌های غذایی احتمالاً برای سلامتی ما مضر هستند، که توسط اثرات سرطان‌زا، مختل کننده سیستم ایمنی و حساسیت مفرط که با آنها مرتبط است، پشتیبانی می‌شود. به یاد داشته باشید، آنچه در بدن خود می گذاریم تأثیر زیادی بر سلول های ما دارد که به نوبه خود بر سلامت و تندرستی ما تأثیر می گذارد. برای سلامتی خود لطف بزرگی کنید و غذاهای سالم و با رنگ طبیعی را در بدن خود قرار دهید!

 

شرکت مرزوق ، با داشتن باغات چای در شمال ایران، منطقه گیلان، مفتخر است که چای سالم بدون افزدونی­ های غیر مجاز را برای مصرف ­کنندگان تولید و عرضه نماید. در نظر داشتن تندرستی مصرف­ کنندگانی که چای مرزوق را برای یک صبح پرانرژی و یک عصر دلنشین انتخاب می­کنند برای ما یک اولویت است.

برای مشاهده چا طبیعی مرزوق کلیک کنید

Teaboard.gov.in, 2011 . Coloring in Tea. http://www.teaboard.gov.in/pdf/Colour%20in%20Tea.pdf

Bell , Becky, 2017 . Food Dyes: Harmless or Harmful? . https://www.healthline.com/nutrition/food-dyes

Fda.gov. 2018 . Color Additives Questions and Answers for Consumers. https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/color-additives-questions-and-answers-consumers

Zumpano, Julia , 2019. Is food coliring safe for kids? https://health.clevelandclinic.org/is-food-coloring-safe-for-kids/

٪ پاسخ

 • Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The overall look of your
  website is excellent, as smartly as the content! You can see similar here najlepszy sklep

 • Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thanks! You can read similar art here:
  E-commerce

 • Hey there! Do you know if they make any plugins
  to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good success. If you know of any please share.
  Thank you! You can read similar article here:
  Backlink Building

 • Wow, superb weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make running a blog glance easy. The
  whole glance of your site is magnificent, as smartly
  as the content! You can see similar here sklep internetowy

 • Wow, amazing weblog structure!
  How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The full glance of
  your website is magnificent, as neatly as the content material!
  I read similar here prev next and it’s was wrote
  by Kendal68.

  My web blog: Denis63

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
 • Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you made running a blog glance easy. The overall look of your website is excellent, as smartly as the content! You can see similar here najlepszy sklep
 • It's remarkable in support of me to have a web page, which is valuable designed for my knowledge. thanks admin I saw similar here: Sklep
 • Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Thanks! You can read similar art here: E-commerce
دسته بندی ها
برچسب ها