لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 9 صبح تا 1 ظهر- 3 تا 7 عصر

ال تیانین ماده ای اثر بخش در چای

ال تیانین ماده ای اثر بخش در چای

ال تیانین ماده ای اثر بخش در چای

ال- تیانین، ماده اثر بخش موجود در انواع چای چیست و چگونه به سلامت بدن انسان کمک می کند؟

چای دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان پس از آب  براساس گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد است. در حالی که نوشیدن قهوه، مصرف چای در ایالات متحده امریکا را تحت­ الشعاع قرار می­دهد . انجمن چای ایالات متحده گزارش می­دهد که 80 درصد از خانواده ­های آمریکایی نوعی چای در کمد دارند. بیش از 159 میلیون آمریکایی آن را به صورت روزانه می­نوشند.

-تقویت مغز و بهبود آرامش

اگر به دنبال تقویت مغز خود هستید اما از مصرف قهوه و کافئین خسته شده ­اید، چای می­تواند راهی عالی برای تقویت روال مطالعه و بهبود تمرکز شما باشد. بسیاری از انواع چای ، گیاهان و ادویه ­ها دارای خواص محرک و شفاف ­کننده هستند که می­توانند به بهبود عملکرد شناختی و تقویت مغز شما کمک کنند. اگربه کافئین بیشتری نیاز دارید و سعی می­کنید از قهوه دوری کنید، چای سیاه یک گزینه محبوب است. چای سیاه حاوی تقریبا نصف مقدار کافئین موجود در قهوه است و اثربخشی 50 درصدی از قهوه در هوشیاری و تمرکز را برای انسان دارد.

ال – تیانین یک اسیدآمینه است که عمدتا در چای سیاه ، سبز و برخی قارچ­ها یافت میشود. البته ال- تیانین به شکل قرص نیز در داروخانه-ها موجود است. این اسیدامینه به کاهش اضطراب و استرس کمک می­کند. نوشیدن یک فنجای چای داغ می­تواند به شما کمک کند احساس راحتی کنید و تحقیقات نشان می­دهد که نه تنها ذهن را آرام می­کند ، بلکه این کار را بدون ایجاد خواب­آلودگی نیز انجام می­دهد. مطالعه دیگری که در مجله روانپزشکی بالینی منتشر شد، بر روی افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافکتیو زندگی می کردند، متمرکز بود. محققان دریافتند که  ال-تیانین باعث کاهش اضطراب و بهبود علائم می شود.

  -ال-تیانین و سرطان

البته ال- تیانین موجود در خوراکی­ ها و نوشیدنی­ هایی مثل چای علاوه بر اثربخشی بر فرآیندهای مغز اثرات خاص و مثبتی سایر فرآیندهای بدن نیز دارند. از جمله اثرات مثبت ال- تیانین که در چای نیز موجود است ، بهبود عملکرد  تقویت سیستم ایمنی بدن ، مقابله بدن با بیماری­های مثل سرطان و تومورهاست.

ال – تیانین همچنین با تقویت اثرات ضد تومور برخی از داروهای شیمی درمانی مرتبط است. به دلیل این یافته های امیدوارکننده، محققان انتظار دارند که ال – تیانین همچنین می تواند به بهبود توانایی شیمی درمانی در مبارزه با سرطان کمک کند. محققان یک مطالعه در چین دریافتند که زنان مبتلا به سرطان تخمدان که حداقل یک فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کردند، عمر بیشتری داشتند.

مطالعه دیگری که بر روی افرادی که چای می‌نوشیدند در مقایسه با افرادی که نمی‌نوشیدند، نشان داد که زنانی که چای سبز می‌نوشیدند 32 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان پانکراس بودند.
اگرچه شواهد قطعی برای نشان دادن اینکه چای از سرطان جلوگیری می کند وجود ندارد، تعدادی از مطالعات نشان می دهد که افرادی که به طور منظم چای می نوشند، میزان سرطان کمتری دارند.

-ال-تیانین و فشار خون

ال- تیانین موجود در چای برای کسانی که فشارخون بالا را در موقعیت­ های استرس ­زا تجربه می­کنند ، مفید است. یک مطالعه نشان داد افرادی که معمولا فشار خون بالا را در پس یک فعالیت ذهنی خاصی تجربه می­کنند ، می­­توانند با ال-تیانین موجود در نوشیدنی ­هایی مثل چای آن را کنترل کنند. ضمن اینکه چای به حفظ آرامش فرد نیز کمک می­کند.

-دقت و هوشیاری در اثر مصرف ال-تیانین

چای سیاه حاوی کافئین و یک اسید آمینه به ال تیانین ( L –Theanine )، است که می تواند هوشیاری و تمرکز را بهبود بخشد. ال تیانین فعالیت آلفا را در مغز افزایش می دهد و در نتیجه باعث آرامش و تمرکز بهتر می­شود. مطالعات نشان می­دهند که نوشیدنی­ های حاوی ال-تیانین و کافئین به دلیل تاثیرات روی عملکرد مغز بیشترین تاثیر را بر تمرکز دارند . به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از نوشیدن چای ، انرژی پایدارتری را در مقایسه با سایر نوشیدنی­ های کافئین­ دار مانند قهوه به دست می ­آورند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که ترکیبی از ال-تیانین و کافئین به گروهی از بزرگسالان جوان کمک کرد تا در انجام کارهای سخت تمرکز بهتری داشته باشند. شرکت کنندگان در این مطالعه به طور کلی هوشیارتر و کمتر احساس خستگی می­کردند.
دو مطالعه تاثیر چای سیاه را بر دقت و هوشیاری آزمایش کردند. در هر دو مطالعه ، چای سیاه به طور قابل توجهی دقت و هوشیاری در میان شرکت­ کنندگان را نشان داد.  اگر به دنبال افزایش انرژی و تمرکز بدون کافئین زیاد هستید، چای سیاه را به نوشیدنی عالی تبدیل کنید. البته نکته قابل توجه این است که چای نیز مانند سایر نوشیدنی ­های انرژی­زا می­تواند خواب شما را مختل کند نوشیدنی انتخابی شما برای شیفت شب چیست؟

در حالی که به نظر می رسد قهوه هنوز سلطان شیفت شب است، بسیاری از شیفت کاران این روزها نوشیدنی های دیگری مانند آب، چای، نوشیدنی های ورزشی، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا را انتخاب می کنند. با کم یا صفر بودن احتمال مضرات موجود در چای، نسبت به نوشیدنی های انرژی ­زا (جز قهوه)، توصیه می­شود چای به عنوان یک نوشیدنی همراه در شیفت شبانه کنار شما باشد.

شرکت مرزوق، با ارائه و عرضه چای باکیفیت، در سبد نوشیدنی ­های سالم روزمره­ تان ، افتخار نقش ­آفرینی برای سلامت شما و خانواده ­تان را دارد.

CIRCADIAN . 2022 . Working Nights Tip: Tea Offers Alertness & Health Benefits .  Working Nights Tip: Tea Offers Alertness & Health Benefits (circadian.com)

Artfultea . 2020. The best teas for studing and focus . The Best Teas for Studying and Focus | ArtfulTea

10 evidence-based health benefits of Black Tea .  Enloe, Autumn  2018. 10 Evidence-Based Health Benefits of Black Tea (healthline.com)

Mehta , Foram . 2021. What you know about L-Theanine . https://www.healthline.com/health/l-theanine#benefits-and-uses

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
    دسته بندی ها
    برچسب ها