لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 8:30 صبح تا 1 ظهر- 2 تا 5:30 عصر

فلنج ها

فلنج ها

فلنج ها

فلنج ها، برای اتصال شیرها و اتصالات به لوله ها استفاده می شوند. انواع مختلفی از فلنج ها بر اساس نوع، نوع  فیس فلنج و کلاس وجود دارد.

1. انواع فلنج ها

فلنج گردن جوشی

فلنج های گردن جوشی با توپی مخروطی بلند و انتقال تدریجی ضخامت در ناحیه اتصال لب به لب متمایز می شوند. فلنج گردن جوشی در کاربردهای حیاتی استفاده می شود. در قسمت گردن آنها جوش داده می شود. این به این معنی است که، یکپارچگی ناحیه جوش لب به لب را می توان با اشعه ایکس بررسی کرد. در این نوع اتصال، سوراخ های لوله و فلنج به همدیگر متصل می شوند تا تلاطم و فرسایش کاهش یابد.

فلنج سوکتی

فلنج سوکتی برای گرفتن لوله سوراخ می شود و سپس فیله جوش داده می شود. سوراخ لوله و فلنج برای ایجاد جریان خوب یکسان هستند.

فلنج لغزنده

فلنج های لغزنده به دلیل هزینه اولیه کمتر بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. تعمیر آنها راحت تر از نوع جوشی است، زیرا لوله به چنین برش دقیقی نیاز ندارد.  فلنج لغزنده روی لوله می لغزد و سپس فیله جوش داده می شود.

فلنج پیچی

فلنج پیچی (یا رزوه دار) نیازی به جوش ندارد.از این نوع فلنج، برای اتصال سایر اجزای رزوه ای در کاربردهای غیر بحرانی فشار کم، استفاده می شود.

فلنج لپ جوینت

فلنج های لپ جوینت (یا فلنج های پشتی) با انتهای استاب (Stub End) استفاده می شوند. این نوع فلنج به لوله ای که لپ فلنج  پشت آن عمل می کند، جوش داده می شود. بنابراین، انتهای استاب (Stub End) همیشه فیس آب بندی را فراهم می کند. از این نوع اتصال، بیشتر در کاربردهای کم فشار استفاده می شود. برای کاهش هزینه ها، لپ فلنج ها را می توان از مواد با درجه پایین تر مانند کربن، فولاد کم آلیاژ و فولاد ضد زنگ در سیستم لوله کشی ساخت.

فلنج کور

فلنج های کور (یا فلنج های خالی) برای بستن انتهای لوله ها، نازل ها یا شیرها استفاده می شود. به دلیل وارد شدن فشار داخلی برای خم کردن فلنج‌های کور در مرکز خود، آنها بیشترین تنش را در بین انواع فلنج ها دارند.

فلنج اوریفیس

فلنج های اوریفیس، برای اندازه گیری سرعت جریان مایعات و گازها در یک خط لوله استفاده می شوند. فلنج اوریفیس از دو فلنج با یک سوراخ اضافی در هر یک تشکیل می شود، به طوری که می توان تجهیزات نظارتی، صفحه اوریفیس و پیچ و مهره های جک را متصل کرد. اینها جداسازی فلنج ها را در صورت نیاز به بازرسی تسهیل می کنند.

2. فیس فلنج (سطح دیسک)

متغیرهای اصلی درفیس فلنج عبارتند از: شکل فیس فلنج، میزان صاف بودن فیس فلنج و اینکه آیا از واشر استفاده می شود یا خیر.

فلنج با سطح برجسته  (RF)  

فلنج با سطح برجسته رایج ترین نوع مورد استفاده است. فیس برای فلنج های کلاس 150 و کلاس300، 1.6 میلی متر و برای کلاس های دیگر 6.5 میلی متر برجسته می شود. در این نوع فیس، از یک واشر صاف استفاده می شود.

فلنج با سطح صاف (FF)

فلنج با سطح صاف بیشتر برای فلنج های غیر فولادی مانند چدن یا پلاستیک استفاده می شود. در این نوع فلنج، واشر همان قطر بیرونی فلنج را دارد.

فلنج با سطح رینگ جوینت(RTJ)

فلنج با سطح رینگ جوینت بیشتر برای خدمات فشار بالا و دمای بالا استفاده می شود. هر دو فلنج جفت شبیه هم هستند و در هر یک، شیاری وجود دارد. در این نوع فلنج، از واشرهای رینگی بیضی یا هشت ضلعی استفاده می شود.

فلنج با سطح لپ جوینت(LJ)

ترکیب فلنج با سطح لپ جوینت با انتهای استاب لپ جوینت، نوعی فیس اتصال شبیه به فیس فلنج برجسته ایجاد می کند.

فلنج با سطح نر و ماده (M&F)

دو نوع فیس نر و ماده وجود دارد: ناحیه تماس بزرگ نر و ماده و ناحیه تماس کوچک نر و ماده

از ناحیه تماس بزرگ نر و ماده با واشرهای فلزی استفاده می شود و ناحیه تماس کوچک نر و ماده برای استفاده با اتصالات پیچی مناسب نیست.

فلنج با سطح زبانه و شیار(T&G)

اتصالات زبانه و شیار، طوری طراحی شده اند که با یکدیگر مطابقت داشته باشند. آنها شبیه به اتصالات نر و ماده هستند، اما شیارها به سمت پایه فلنج ادامه پیدا نمی کنند. اتصالات زبانه و شیار در همه اندازه های اسمی موجود است.

3. رتبه بندی کلاس

فلنج ها دارای رتبه بندی کلاسی هستند که به فشار و دمای سرویس مربوط می شود. کلاس فلنج ممکن است: 150، 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500 باشد.

نتیجه گیری

با توضیحات بالا، کاملا متوجه شدیم که لوله ها در ابعاد و جنس های مختلف، به نوع پروژه هایی اجرایی بستگی دارند . اما، نکته قابل توجه این است که مرزوق کمپانی بیش از چندین پروژه طراحی و اجرای مینی پتروشیمی و پتروشیمی در کشور عراق و ایران و پروژه در دست اجرا در افغانستان دارد . این شرکت، تحت هیچ عنوان از متریال عادی استفاده نمیکند. شما اگر از متریال عادی استفاده کنید، قطعا بزودی عدم کیفیت تجهیزات را در چرخه تولید مشاهده میکنید. مرزوق کمپانی، دارای بورد تخصصی کانکشن و پایپینگ و تامین کننده قطعات اصلی از برند های معتبر دنیا، با قیمت مناسب این امکان را برای سفارش دهندگان و مشتریان خود فراهم می کند، که با انتخاب محصولات درجه 1 و ممتاز سالها در قطعات و تجهیزات پتروشیمی به تولید بپردازند. با ما همراه باشید .

 

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
    دسته بندی ها
    برچسب ها