لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 8:30 صبح تا 1 ظهر- 2 تا 5:30 عصر

شیرها

شیرها

شیرها

سیالات و گازها، آزادانه در سیستم لوله کشی جریان ندارند. آنها، باید گاهی اوقات تنظیم و متوقف شوند. انواع مختلفی از شیرهای مورد استفاده در سیستم لوله کشی وجود دارد. نوع شیر مورد استفاده، بستگی به عملکرد و شرایط آنها دارد. شیر ها ممکن است به صورت دستی یا توسط اهرم یا محرک پنوماتیک خودکار یا موتور محرک الکتریکی کار کنند.

از انواع شیرآلات زیر می توان استفاده کرد:

 1. شیر دروازه ای
 2. شیر کروی
 3. شیر دیافراگمی
 4. شیر توپی
 5. شیر پلاگین مخروطی
 6. شیر پروانه ای
 7. شیر یکطرفه (بدون بازگشت).
 8. شیر کمکی

1.  شیر دروازه ای

شیر دروازه ای، به دلیل طراحی دیسک (disk) و سیت (seat) برای روشن و خاموش کردن استفاده می شود. این نوع شیر، برای دریچه گاز کاربرد ندارد. اگر از شیر دروازه ای برای کاربردهای دریچه گاز استفاده شود، ممکن است از طریق فرسایش یا لرزش، به دیسک(disk)  و سیت (seat) آسیب برساند.

2. شیر کروی

شیر کروی، شیری است که به شکل کره است یا دارای ویژگی های کروی مانند است. شیر کروی برای کاربردهای دریچه گاز مناسب است و طراحی شیر، تنظیم جریان را تعیین می کند. جهت جریان از طریق شیر کروی، معمولاً از استم (stem) به سیت (seat) است تا به بسته شدن شیر کمک کند.

شیر کروی انواع مختلفی دارد:

شیر کروی زاویه دار

شیر کروی زاویه دار، جهت را تا 90 درجه تغییر می دهد.

شیر سوزنی

شیر سوزنی، شیر کوچکی است که برای کنترل دقیق جریان استفاده می شود.

شیر وای

به دلیل الگوی جریان یکنواخت، از شیر وای برای سیالات فرسایشی استفاده می شود.

3. شیر دیافراگمی

شیر دیافراگمی، شامل یک بدنه شیر (body) با دو یا چند پورت (port)، یک دیافراگم و یک سادل (saddle) یا سیت (seat) است که دیافراگم ، شیر را روی آن می بندد.

دو دسته اصلی از شیرهای دیافراگمی وجود دارد: یک نوع آب بندی روی سادل (saddle) (نوع سادل) و دیگری آب بندی روی سیت (seat) (نوع سیت).

تفاوت اصلی این است که شیر نوع سادل (saddle) دو پورت خود را در یک راستا با یکدیگر در طرفین شیر دارد، در حالی که نوع سیت(seat) دارای پورت های ورودی و خروجی است که با زاویه 90 درجه از یکدیگر قرار دارند.

4. شیر توپی

در این نوع شیر، یک سوراخ وجود دارد. برای مسدود کردن سوراخ و قطع جریان، از یک توپ کروی استفاده می شود. توپی که از وسط آن سوراخ دارد، توسط اهرم 90 درجه می چرخد، سپس جریان به راه می افتد. شیرهای توپی در کاربردهای دریچه گاز توصیه نمی شوند. آنها بادوام هستند و برای فشارها و دماهای بالا مناسب هستند.

5. شیر پلاگین مخروطی

مشابه شیر توپی، از یک پلاگ مخروطی برای آب بندی سوراخ شیر استفاده می شود. هنگامی که این سوراخ با محور لوله در یک راستا قرار می گیرد، از یک سوراخ از طریق پلاگ برای ورود جریان استفاده می شود.

شیر توپی و پلاگین سریع و آسان کار می کنند. آنها برای باز یا بسته کردن شیر، به چرخش 90 درجه اهرم نیاز دارند. هنگامی که این شیرها بسته می شوند، مایعی را در توپ یا پلاگین قرار می دهند، که هنگام استفاده از مایعات خورنده مشکلاتی را ایجاد می کند.

6. شیر پروانه ای

شیر پروانه ای، دیسک دایره ای دارد که به اندازه قطر سوراخ لوله است. این دیسک به دور مرکز خود می چرخد، به طوری که هنگام بسته شدن، دیسک سوراخ لوله را کاملا می پوشاند و آب بندی می کند.

هنگامی که به طور کامل باز است، ضخامت دیسک در امتداد مرکز لوله قرار دارد. سپس، محتویات لوله به سمت پایین عبور کرده و از دو طرف دیسک عبور می کند.

قیمت شیر پروانه ای نسبت به شیرهای دیگرکمتر است و وزن سبک تری دارد.

7. شیر یکطرفه (بدون بازگشت)

شیر یکطرفه، شیر مکانیکی است که به سیالات (مایع یا گاز) اجازه می دهد فقط در یک جهت از آن عبور کنند. هنگامی که جریان معکوس شود، شیر بسته می شود.

شیر یکظرفه، فشار ترک خوردگی (یا فشار باز شدن) را که حداقل فشار بالادست است، مدیریت می کند.

8. شیر کمکی

شیرهای کمکی، برای جلوگیری از فشار زیاد گاز یا مایع در خطوط یا مخازن استفاده می شوند. شیرهای کمکی، جریان زیادی را برای گازها و جریان کمی را برای مایعات ایجاد می کنند.

نتیجه گیری

با توضیحات بالا، کاملا متوجه شدیم که لوله ها در ابعاد و جنس های مختلف، به نوع پروژه هایی اجرایی بستگی دارند . اما، نکته قابل توجه این است که مرزوق کمپانی بیش از چندین پروژه طراحی و اجرای مینی پتروشیمی و پتروشیمی در کشور عراق و ایران و پروژه در دست اجرا در افغانستان دارد . این شرکت، تحت هیچ عنوان از متریال عادی استفاده نمیکند. شما اگر از متریال عادی استفاده کنید، قطعا بزودی عدم کیفیت تجهیزات را در چرخه تولید مشاهده میکنید. مرزوق کمپانی، دارای بورد تخصصی کانکشن و پایپینگ و تامین کننده قطعات اصلی از برند های معتبر دنیا، با قیمت مناسب این امکان را برای سفارش دهندگان و مشتریان خود فراهم می کند، که با انتخاب محصولات درجه 1 و ممتاز سالها در قطعات و تجهیزات پتروشیمی به تولید بپردازند. با ما همراه باشید .

 

1 پاسخ

 • Wow, marvelous weblog layout! How long have you been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The full look of your website is great, as smartly as the content!
  You can see similar here sklep internetowy

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
 • Wow, marvelous weblog layout! How long have you been running a blog for? you made running a blog glance easy. The full look of your website is great, as smartly as the content! You can see similar here sklep internetowy
دسته بندی ها
برچسب ها