لوگوی شرکت توسعه تجارت مرزوق

013-4214-1160

مشاوره رایگان

support@marzogh.info

ساعت کاری: 8:30 صبح تا 1 ظهر- 2 تا 5:30 عصر

دکل های حفاری نفتی

دکل های حفاری نفتی

دکل های حفاری نفتی

دکل های حفاری نفت، سازه های مکانیکی هستند که برای ایجاد سوراخ در زمین به منظور رسیدن به مخزن هیدروکربنی استفاده می شوند. این دکل ها انواع و ساختارهای مختلفی دارند. آنها بر اساس مکانی که در آن حفاری می کنند، حداکثر باری که می توانند مدیریت کنند و عمق نهایی که می توانند به آن برسند طبقه بندی می شوند.

همانطور که قبلا ذکر شد، دکل های حفاری بر اساس مکانی که در آن حفاری می کنند طبقه بندی می شوند. بنابراین، بر این اساس، دکل‌های حفاری به دکل های حفاری خشکی و دریایی طبقه بندی می شوند.

دکل های حفاری خشکی

حفاری این دکل ها، اولین پیشرفت در عملیات حفاری بود. دکل های زمینی اندازه ها و مقاومت های متفاوتی دارند. آنها، معمولاً در پیکربندی سبک، متوسط ​​یا سنگین هستند. دکل های زمینی، بر اساس دو معیار اصلی حداکثر عمق حفاری و تحرک دسته بندی می شوند.

 1. طبقه بندی بر اساس عمق حفاری

به طور کلی، دکل های زمینی یکسان به نظر می رسند. آنها، بر اساس حداکثرعمق حفاری شده، در اندازه های مختلف هستند. بنابراین، انواع مختلفی از دکل های خشکی بر اساس عمق نهایی که حفاری می کنند، طبقه بندی می شوند. همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است، چهار دسته عمق مختلف برای دکل های حفاری زمینی وجود دارد.

عمق حفاری نهایی نوع دکل
2km وزن سبک
4km وزن متوسط
6km وزن سنگین
اعماق بالاتر وزن فوق سنگین

 

 1. 2. طبقه بندی بر اساس تحرک

دکل های حفاری زمینی دو نوع مختلف دارند: دکل های حفاری معمولی و متحرک. دکل های زمینی معمولی بیشتر در صنعت نفت استفاده می شوند. آنها، را نمی توان به عنوان قطعات کامل به محل حفاری منتقل کرد. در مقابل، دکل های متحرک بر روی کامیون های سنگین و جرثقیل ها نصب می شوند. دو نوع مختلف دکل متحرک وجود دارد: جک چاقویی و دکل قابل حمل.

دکل های حفاری دریایی

دکل های حفاری دریایی در محیط های دریایی استفاده می شوند. مشابه دکل های زمینی، دکل های دریایی بر اساس قابلیت حرکت و عمق بستر دریا طبقه بندی می شوند. همچنین، وضعیت آب نقش مهمی در دکل های دریایی، انتخاب و طراحی آنها دارد. بنابراین، بر این اساس، دو نوع مختلف از دکل های حفاری دریایی وجود دارد، واحدهای پشتیبانی از پایین و واحدهای شناور.

1.واحدهای پشتیبانی شده از پایین

واحدهای پشتیبانی شده از پایین، به دکل هایی اطلاق می شود که با کف دریا در تماس هستند. این نوع دکل ها دو دسته متفاوت دارند: شناور و جک آپ (jack-ups). دکل های شناور به دکل هایی اطلاق می شود که با کف دریا در تماس هستند. آنها چهار نوع مختلف دارند. نوع اول بارج های پست هستند که به دلیل طرح های جدید دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. نوع دوم که با جک آپ(jack-ups) جایگزین شده است، باتل تایپ  (bottle type)است. دو نوع دیگر، دکل های قطب شمال و داخل زمین هستند.

از سوی دیگر، جک آپ ها، آنهایی هستند که توسط سه یا پنج ستون ساختاری پشتیبانی می شوند. اکثر شرکت های نفتی، از جک آپ برای اهداف مختلف استفاده می کنند. آنها، ازدکل های جک آپ برای اعماق کمتر دریایی و اکتشاف چاه ها استفاده می کنند. دکل های جک آپ، می توانند در اعماق مختلفی از دریاها کار کنند و می توانند اعماق مختلفی از چاها را حفر کنند. آنها، در عمق 120 متری دریایی استفاده می شوند و می توانند در حدود 9.1 کیلومتر حفاری کنند.

 1. واحدهای شناور

این نوع دکل دریایی، مستقیماً با کف دریا در تماس نیست. دو نوع دکل شناور دریایی وجود دارد: دکل های نیمه شناور و کشتی های حفاری. دکل های نیمه شناور تا حدی در زیر سطح آب قرار می گیرند و به کف دریا متصل می شوند. این نوع دکل ها می توانند در عمق های مختلفی از آب حفاری کنند و برای عمق های مختلفی از چاه ها حفاری کنند. برخی از دکل های نیمه شناور می توانند در اعماق آب از 300 متر تا 1000 متر (1 کیلومتر) حفاری کنند و برخی دیگر، می توانند در اعماق حدود 3.7 کیلومتر حفاری کنند. آنها، همچنین می توانند چاه هایی در اعماق حدود 10.7 کیلومتر حفر کنند.

همچنین، کشتی های حفاری شکل و ساختار متفاوتی دارند. آنها، همچنین می توانند در عمق های مختلفی از آب حفاری کنند و می توانند چاه هایی در عمق های مختلف حفر کنند. برخی از کشتی های حفاری، می توانند در اعماقی از آب حدود 1000 متر حفاری کنند و برخی دیگر، می توانند در عمق حدود 3000 متر حفاری کنند. آنها، همچنین می توانند چاه هایی در عمق حدود 9.1 کیلومتر حفر کنند.

بزرگترین دکل های حفاری نفت در جهان

در این مقاله با انواع دکل های حفاری نفت آشنا شده ایم. حالا شاید برایتان جالب باشد که بزرگ ترین دکل های حفاری نفت دنیا را بشناسید. بزرگترین دکل های حفاری نفت در جهان به شرح زیر است:

 1. دکل نفتی برکوت

دکل نفتی برکوت در سواحل اقیانوس آرام روسیه در نزدیکی جزیره ساخالین قرار دارد. این بزرگترین دکل نفتی در جهان است. وزن آن تقریباً 200000 تن است و در عمق 35 متری از بستر دریا قرار گرفته است. حداکثر ظرفیت استخراج نفت آن 4.5 میلیون تن در سال است.

 1. پلتفرم نفتی پردیدو

پلتفرم نفتی پردیدو در خلیج مکزیک، تقریباً 200 مایلی جنوب گالوستون، تگزاس واقع شده است. پلتفرم نفتی پردیدو عمیق ترین پلتفرم نوع اسپار در جهان است. این پلتفرم، در عمق 2450 متری (8000 فوت) آب قرار دارد و نفت و گاز را از اعماق بین 2300 تا 2800 متر (7500 تا 9500 فوت) تولید می کند.

 1. پلتفرم نفتی المپوس (مریخ B)

پلتفرم نفتی Olympus که با نام Mars B نیز شناخته می شود، در خلیج مکزیک واقع شده است. این پلتفرم برای افزایش عمر میدان مریخ حداقل تا سال 2050 و افزایش ظرفیت تولید ساخته شده است.

 1. پلتفرم Hibernia

پلتفرم هیبرنیا در حدود ۱۹۶ مایلی شرق نیوفاندلند کانادا قرار دارد. این پلتفرم، بزرگترین پلتفرم دریایی است و وزن کلی آن 496040 تن است.

 1. پلتفرم پترونیوس

پلتفرم پترونیوس در خلیج مکزیک نزدیک نیواورلئان واقع شده است. این پلتفرم، یکی از بلندترین سازه های جهان است. این پلتفرم، بین سال های 1997 تا 2000 ساخته شد. وزن آن 47399 تن است و در عمق 1754 فوتی حفاری می کند.

 1. پلتفرم Baldpate

پلتفرم Baldpate در سواحل لوئیزیانا قرار دارد. این پلتفرم، اولین برج دریایی مستقل است و در عمق 1650 فوتی آب حفاری می کند.

 1. پلتفرم ترول A

سکوی ترول A در سواحل غربی نروژ قرار دارد. این پلتفرم، یکی از بلندترین سازه های جهان است که عمق آن 1210 فوت زیر سطح آب است.

 

 

1 پاسخ

 • Wow, amazing blog structure! How lengthy have you been running a blog for?
  you made blogging look easy. The entire glance
  of your site is excellent, as well as the content!

  You can see similar here dobry sklep

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
 • Wow, amazing blog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made blogging look easy. The entire glance of your site is excellent, as well as the content! You can see similar here dobry sklep
دسته بندی ها
برچسب ها